ODPOWIEMY NA WSZYSTKIE PYTANIA

JAK WYGLĄDA NASZ PROCES PROJEKTOWY, Z CZEGO SKŁADA SIĘ PROJEKT I ILE TRWA JEGO PRZYGOTOWANIE?

Proces projektowy może trwać od kilku do kilkunastu tygodni, w zależności od zakresu i wielkości projektu oraz zaangażowania ze strony Inwestora. Dlatego tak ważna jest współpraca.

Proces projektowania wnętrz rozpoczynamy od poznania potrzeb przyszłych użytkowników. Im więcej informacji i inspiracji uzyskamy, tym trafniej zdefiniujemy potrzeby, a tym samym szybciej zrealizujemy projekt. Służy nam do tego ankieta projektowa, dzięki której jesteśmy w stanie zbudować najkorzystniejszy dla klienta projekt funkcjonalny. Jest to kluczowy etap, gdyż ma największy wpływ na ergonomię użytkownika. Przy zamówieniu przez klienta projektu kompleksowego projekt funkcjonalny jest prezentowany wraz z projektem koncepcyjnym, czyli zestawem wizualizacji dla każdego pomieszczenia.

Po akceptacji tego etapu przystępujemy do pracy nad projektem wykonawczym, który jest najważniejszym dokumentem dla wykonawcy. Na tym etapie nie można wnosić kluczowych poprawek, gdyż powodują szereg zmian w rysunkach technicznych, dlatego tak istotna jest świadoma akceptacja projektu koncepcyjnego (należy poświęcić na to sporo czasu). 

Projekt kończy się przygotowaniem od kilku do kilkudziesięciu rysunków wykonawczych wraz z zestawieniem wybranych mebli, sprzętów i materiałów wykończeniowych, który stanowi podstawę szkicu budżetu projektu. Staramy się uwzględniać wytyczne budżetowe klientów, więc już na wstępnych rozmowach próbujemy uświadamiać z jakimi uśrednionymi kosztami wiąże się wykończenie wnętrz.

Doświadczenie pomaga nam w przewidywaniu różnych zaskakujących sytuacji na budowie, dlatego ważną rolę dla nas odgrywa współpraca z wykonawcą. 

CZYM SIĘ RÓŻNI ARCHITEKT WNĘTRZ OD PROJEKTANTA?

Architekt wnętrz posiada wyższe wykształcenie zawodowe (ASP, Politechnika). Projektant nie musi posiadać formalnego wykształcenia, więc może nim zostać każdy, kto posiada zmysł artystyczny i wiedzę techniczną.

SAW (Stowarzyszenie Architektów Wnętrz) chce, aby w Polsce, tak jak jest to m.in. w Kanadzie czy USA zawód architekta wnętrz stał się zawodem certyfikowanym.

My również mamy nadzieję, że zostanie to sformalizowane. 

ILE KOSZTUJE PROJEKT?

Koszt projektu zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od zakresu projektu (np. czy to jest projekt funkcjonalny czy kompleksowy), a także od wielkości inwestycji, lokalizacji (jest to istotne przy projekcie z nadzorem). Każdą ofertę przygotowujemy indywidualnie pod konkretne potrzeby naszych Klientów.

SKĄD WYNIKAJĄ RÓŻNICE W WYCENACH POSZCZEGÓLNYCH BIUR PROJEKTOWYCH?

Różnice w wycenach wynikają z wielu aspektów, jednym z nich jest zakres prac – nie wszystkie biura oferują taki sam zakres prac w ramach przygotowania np. projektu kompleksowego. Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest wykształcenie i doświadczenie projektantów, które wynika z wiedzy zdobytej przez lata i wpływa m.in. na szczegółowość dokumentacji technicznej. Architekt wnętrz to nie dekorator, a ładna wizualizacja nie jest projektem- nie powinna być jedynym wyznacznikiem, którym kierujemy się przy wyborze biura projektowego. Najważniejszym dokumentem dotyczącym projektu jest dobrze wykonana dokumentacja techniczna, na której będzie opierał się wykonawca. Warto zatem przed wyborem biura przeanalizować szczegółowość oferty, gdyż proces projektowy to nierzadko wielomiesięczna współpraca.

KIEDY NALEŻY ZGŁOSIĆ SIĘ DO ARCHITEKTA WNĘTRZ?

Zasada jest prosta – im wcześniej, tym lepiej. Po wstępnej rozmowie określimy najlepszy termin rozpoczęcia prac nad projektem.
Jeśli planujemy zakup nieruchomości, warto skonsultować to już na tym etapie. Pozwoli to uniknąć rozczarowań, szczególnie kiedy kupujemy tzw. dziurę w ziemi. Wielu Klientów nie ma wyobraźni przestrzennej, czy wiedzy technicznej, a wyobrażenia różnią się od stanu rzeczywistego.

ada kotynska i ewelina michalak
Należę do: